MODLITEWNIK TYSIĄCLECIA

Limitowany nakład wyprzedany

Specjalna emisja przygotowana na 300-lecie koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Niezwykły Modlitewnik jako drogocenna pamiątka rodowa na pokolenia, w oprawie jubilerskiej.

O szczegóły zapytaj pod:

info@mariuszstepnik.com

HISTORIA ORYGINAŁU

„Modlitewnik Tysiąclecia” wzorowany jest na jednym z najstarszych zachowanych iluminowanych rękopisów liturgicznych, jakie pojawiły się na ziemiach polskich, czyli po prostu jednej z pierwszych polskich Ksiąg, „Sakramentarzu Tynieckim”. Nazwę zawdzięcza Opactwu Benedyktynów w Tyńcu, w którym był przechowywany. Można powiedzieć, że jest to najstarszy modlitewnik, związany z narodem polskim.

Powstał on w latach ok. 1060-1070 r. (czyli zaledwie 100 lat po przyjęciu przez Polskę chrztu). Zawierał modlitwy przeznaczone dla kapłana celebrującego Mszę świętą oraz najstarszy w Polsce zapis muzyczny w postaci cheironomicznej - to oznaczenia dźwięków bez pięciolinii umieszczone nad tekstem.

Niesamowita forma manuskryptu świadczy o jego przynależności do tzw. rękopisów królewskich. Spełniały one nie tylko funkcję liturgiczną, ale były także wyrazem bogactwa monarchii. Sakramentarz łączy się z postacią króla Bolesława Śmiałego lub Kazimierza Odnowiciela.

Rękopis „Sakramentarza Tynieckiego” zdobią bordiury, czyli dekoracyjne obramowanie kart. Tworzą prostokątne ramy wypełnione motywami liści i palmet, uzupełnione plecionką, a także kilkanaście mniejszych inicjałów wypełnionych złotą lub srebrną plecionką z motywami roślinnymi.

WSPÓŁCZESNE DZIEŁO

Artystyczne zdobienia księgi i kompozycja miniatur figuralnych zostały odtworzone w „Modlitewniku Tysiąclecia” z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. To nadzwyczajny wycinek historii osadzony we współczesne ramy.

Modlitewnik Tysiąclecia, posiada podobnie jak Złota Biblia Papieska ręcznie wykonaną oprawę jubilerską. Na awersie znajduje się najbardziej czczony i rozpoznawalny symbol chrześcijaństwa w Polsce, cudowny obraz Matki Bożej Częstochowskiej, inkrustowany 24-karatowym złotem oraz ozdobiony 63 kamieniami jubilerskimi. W oprawie umieszczono: 8 turkusów, 15 malachitów oraz 40 kryształów Swarovskiego osadzonych w koronie Królowej Polski.

Wnętrze to luksusowy papier, do tej pory produkowany w tradycyjny sposób, pochodzący z jednej z najstarszych na świecie, działającej do dzisiaj papierni "Fabriano" (rok założenia 1264). Tak, jak w oryginalnym Sakramentarzu, papier pozwala na przebicie iluminacji na drugą stronę.

W Modlitewniku Tysiąclecia umieszczono całostronicową miniaturę Maiestas Domini z przedstawieniem zasiadającego na łuku tęczy Chrystusa, którego wpisaną w mandrolę postać flankują dwa sześcioskrzydłe serafiny. W rogach ukazano cztery Istoty Żyjące: człowieka, orła, lwa i wołu – zgodnie z tradycją symbolizujące ewangelistów: Mateusza, Jana, Marka i Łukasza. Chrystus, którego głowę otacza nimb krzyżowy, jedną rękę wznosi w geście alokucji, w drugiej trzyma zaś otwartą księgę z wypisanymi słowami „REX REGU[M] ET D[OMI]N[U]S DOMINANTIU[M]” – wyjętym z Apokalipsy tytułem „Król nad królami i Pan nad pany”.

NIEZWYKŁY SKARB RODZINNY

Modlitewnik Tysiąclecia stanowi narzędzie niezbędne dla każdego katolika. Zawiera nie tylko modlitwy i pieśni, ale również fragmenty katechizmu, dzięki czemu możemy stosować go również podczas uroczystości.

Modlitewnik Tysiąclecia został wyemitowany w 1717 egzemplarzach, na pamiątkę uroczystej koronacji obrazu Matki Boskiej w Częstochowie.

Modlitewnik Tysiąclecia przechowywany jest w worku w kolorze purpurowym. Do zestawu dołączamy również rękawiczki bawełniane, aby ułatwić bezpieczne obchodzenie się z modlitewnikiem i jego złotymi kartami. Dzięki Certyfikatowi Autentyczności, potwierdzonemu własnoręcznym podpisem Zarządu Wydawnictwa, Modlitewnik Tysiąclecia, może stanowić również wyjątkowy prezent oraz niezwykłą pamiątkę na pokolenia.

Oficjalny Strategiczny Partner Domu Emisyjnego Manuscriptum

TOP